Předchhozí kapitola Zpět na obsah Další kapitola


Vypadávání vlasů

 

     Vypadávání vlasů je vedlejší průvodní jev chemoterapie a ozařování. Podle délky terapie a síly léků může vlas prořídnout nebo zcela vypadat. Někteří pacienti ztratí i po týdnech léčení jenom málo vlasů, jiní hned v začátcích všechny. Někdo ztratí i chloupky v podpaží, na prsou nebo i obočí. Někdy i na rukou i na nohou. Nový vlas je pevnějši a hustší, ochlupení je často jemnější než předtím. Po chemoterapii je ztráta vlasů a chloupků jen dočasná, při ozařování je to často závislé na délce ozáření.

 

Proč nám vypadávají vlasy?

     Vlasy sami o sobě jsou neživé. Vlas roste pomocí vlasových buněk, které kruhovitě obklopují vlasové kořínky. Cytostatika tyto vlasové kořínky napadají. Při silném porušení buněk tyto odumírají. Následkem je vypadání vlasů. Když se jednotlivé vlasové buňky po chemoterapii zregenerují, vlasy znovu narůstají. Při ozařování jsou všechny buňky, které byly vystaveny záření poškozeny. Stupeň poškození vlasových buněk je v přímé souvislosti na celkové dávce ozáření. V jednotlivých připadech se může stát, že všechny vlasové buňky odumřou a vlasy znovu nenarostou.

 

Co můžete dělat při ztrátě vlasů?

 

Předchhozí kapitola Zpět na obsah Další kapitola