Předchhozí kapitola Zpět na obsah Další kapitola


Bolesti

     Mnoho pacientů postižených rakovinou má bolesti. Strach z bolesti je velkým psychickým zatížením. Tak, jak si většina postižených představuje, se časté a silné bolesti nevyskytují.
     Pro bolest, jako následek rakovinného onemocnění, existuje řada tišících léků, od Aspirinu a Paracetamolu až k opiátům. Často používaný opiát je Morphin. Předem je důležitá analýza příčin a vydatnosti léků tišících bolest. Téměř u všech pacientů se dají průvodní bolesti vhodnou analýzou zredukovat na minimum. Nezávisle na medikamentózní léčbě existuje řada psychických i fyzických metod, které účinně pomáhají při potlačování bolestí. Jednotlivé metody mohou být i Vám nápomocné.

 

Co je příčinou bolestí?

     Bolesti při rakovinovém onemocnění vznikají z nejrůznějších příčin. Mohou být způsobeny přímo rakovinným nádorem. Nádor poraňuje nebo ničí nervovou tkáň, nebo přímo tlačí na určitý nerv a tím dochází k nedostatečnému prokrvení. Také mohou být jednotlivé orgány a spojovací cesty utlačovány. Např. nádor může ničit i kostní dřeň. Bolesti mohou být způsobeny i léčebnou metodou a nebo jako následky operačního zákroku.

 

Co můžete proti bolestem udělat?  

Předchhozí kapitola Zpět na obsah Další kapitola