Předchhozí kapitola Zpět na obsah Další kapitola


Zácpy, průjmy a potíže močových cest

 

     Průjem, zácpa, záněty močových cest mohou být přímým následkem rakovinného nádoru, např. nachází-li se v zažívacím ústrojí.
     Průjem a potíže močových cest mohou být ale také následkem chemoterapie a ozařování. 75% pacientů reaguje tímto způsobem, nachází-li se tato terapie v oblasti břicha a střev. Po jakou dobu a jak silně je pacient postižen je v souvislostí s množstvím a silou chemoterapie a ozařování. Za 2 - 3 týdny po ukončení této terapie potíže mizí. Ale i strach a psychické zatížení pacienta může přispívat k těmto potížím.
     Po ozařování a chemoterapii, kdy dochází k podráždění a vysychání sliznice močových cest, je pacient náchylný k infekcím. Zácpy vznikají také dlouhým ležením v posteli, nedostatkem pohybu a léky. Také léky proti křečím, depresím a na uvolnění svalů, mohou působit tímto směrem. Všechny tyto léky mohou zabraňovat pohybu střev, která stolici transportují. Také nedostatek tekutin, nervozita a deprese mohou být příčinou zácpy.

 

Důvody průjmu při chemoterapii nebo ozařování:

     Při léčebné protirakovinné terapii mají být rakovinné buňky zničeny. Touto terapií jsou hlavně zničeny buňky, které se častěji dělí. To jsou rakovinné i např. střevní buňky. Je-li silně porušena sliznice tlustého střeva, nemůže toto tekutinu ze stolice transportovat zpět tělu, což je normálně jeho činnost. Z tohoto důvodu je tekutina vyměšována střevem ven a tlusté střevo je silněji zatíženo. Následkem vyschlé sliznice tlustého střeva je, že stolice rychleji odchází a tak zbývá málo času tekutinu ze stolice filtrovat a vrátit zpět tělu. Také odumřelé střevní buňky se vyměšují a jsou pro tlusté střevo velmi náročné .

 

Toto Vám může při průjmu pomoci - jezte častěji:  

 

Vyhýbejte se:  

 

Pokuste se mimo to:

 

     Je možné použít jemné léky proti průjmům. V těžkých případech konzultujte se svým lékařem a nechte si od něho předepsat silnější protiprůjmové léky. Je-li pokožka kolem konečníku velmi citlivá a podrážděná, omývejte se po každé stolici mýdlovou vodou a používejte speciální mast - Heparoid. Pomáhají také teplé sedací koupele.

 

Takto můžete předejít zácpě:  

 

Toto jsou příznaky zánětu močových cest:

 

     Oznamte to svému lékaři, který musí vyšetřit o jaké onemocnění se jedná, protože to vyžaduje individuální léčbu.

 

Při zánětu močových cest pomáhá:

Předchhozí kapitola Zpět na obsah Další kapitola